7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem działki

Marzysz o własnym domu? Masz już nawet na oku kilka działek, na których mógłbyś postawić swoją nieruchomości? Stop! Zanim udasz się do notariusza i złożysz podpis na umowie zakupu, upewnij się, że nie czekają na ciebie żadne nieprzyjemne niespodzianki.

Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, zanim kupisz działkę pod budowę domu.

Co powinieneś sprawdzić, zanim kupisz działkę?

Zakup działki pod dom to bardzo ważna życiowa decyzja. Dlatego tak ważne jest, aby zawczasu przeanalizować i przedyskutować dostępne opcje z naszą drugą połówką😊 A na czym dokładnie powinieneś się skupić?

Stan prawny działki

Na początek zapoznaj się ze stanem prawnym działki. Pomoże ci w tym księga wieczysta, zwłaszcza w zakresie Działu III i IV. Dowiesz się z nich, czy wobec działki prowadzone jest postępowanie egzekucyjne bądź, czy dany teren objęty jest hipoteką.

Odpowiednia okolica

Na co dzień często spotykam się z sytuacją, w której zakochujemy się w danym terenie i natychmiast chcemy go kupić. Niestety równie często okazuje się, że nasza wspaniała działka ma pewne mankamenty. A to jest problem z tym, aby dzieci mogły dojechać do szkoły, dojazd do pracy zajmuje całą wieczność, a do tego w pobliżu nie ma żadnych atrakcji. Dlatego przed zakupem działki warto dokładnie rozejrzeć się po okolicy. Czasem zwykły spacer pozwoli ci ocenić, czy dobrze czujesz się w danym miejscu.

Jeśli na pierwszy rzut oka okolica naszej działki i jej lokalizacja wydają się w porządku, możesz zacząć kopać głębiej. Mowa oczywiście o sprawdzeniu samego terenu pod budowę. Tym razem zamiast spaceru zaproponuję ci skorzystanie z komputera. W internecie jest wiele sposobów, aby szybko znaleźć informacje na temat interesującej cię działki. Począwszy od narzędzia krajowego geoportal.gov.pl, poprzez inne strony rządowe, aż po prywatne strony internetowe i aplikacji.

Plan zagospodarowania i warunki zabudowy

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie musisz sprawdzić przed zakupem działki, jest kwestia tego, czy:

  • teren ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • zostały wydane warunki zabudowy.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego. Mówi on o tym, co na danym terenie może powstać. To, czy działka ma MPZP, można sprawdzić bezpośrednio w urzędzie miasta bądź gminy, na stronie www urzędu lub na krajowym bądź lokalnym geoportalu.

Zdarza się jednak, że teren nie jest objęty MPZP. Wtedy taka działka może mieć wydaną decyzję o warunkach zabudowy (DZW). Taka decyzja również mówi nam, co na danym terenie może powstać. Różnica jest taka, że DZW jest wydawana imiennie, przy czym każdy może o nią wystąpić. Więcej o DZW znajdziesz w artrykule …

Poza tym warto upewnić się, czy dana działka:

  • ma odpowiedni dostęp do drogi publicznej,
  • leży w strefie zalewowej,
  • leży w strefie osuwisk,
  • podlega pod różnego rodzaju ograniczenia formalnoprawne, takie jak: strefa oddziaływania lotnisk, strefa ochronna wokół cmentarza lub terenów zamkniętych itp.

Wszystkie te kwestie mogą w znacznym stopniu utrudnić ci cieszenie się z wymarzonego domu w pięknej okolicy.

Obecność mediów

Jeśli na działce planujesz wybudować dom, powinieneś dodatkowo sprawdzić, czy do działki poprowadzone są media, lub czy istnieje możliwość, aby je przyłączyć. Co ważne, nie sugeruj się tym, że na mapie terenu znajdują się media. Zdarza się, że ich przepustowość jest niewystarczająca i ty nie będziesz się mógł do nich podłączyć.

Najważniejszy jest dostęp do energii elektrycznej. Z kolei brak wodociągu czy kanalizacji to jeszcze nie problem, bo zawsze możesz wykopać studnię i zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków bądź szambo. Więcej o tym znajdziesz w tym artykule.

Dość rzadko zdarza się, aby działki w mniejszych miejscowościach były podłączone do gazociągu. W takim przypadku do ogrzewania stosuje się inne źródła energii, takie jak pellet, ekogroszek, węgiel czy miał. Przy czym przepisy dotyczące ogrzewania domów obecnie często się zmieniają, także warto trzymać w tej kwestii rękę na pulsie.

Szalenie istotne są także media przechodzące pod i nad naszą działką. Teren, który na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie, może być „poprzecinany” pod ziemią. A to skutecznie uniemożliwi zabudowę takiej działki.

Jeśli działka przed zakupem jest nieuzbrojona w media to jeszcze nic straconego, zawsze można to zmienić. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to szybki proces, a samo podłączenie prądu w tej chwili trwa minimum 1,5 roku.

Szerokość działki

Jeśli masz już wizję swojego domu, sprawdź, czy zmieści się on na działce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ściana budynku musi znajdować się od granicy działki w odległości:

  • min. 3 m – w przypadku ścian bez otworów,
  • min. 4 m – w przypadku ścian z oknem lub drzwiami.

Od tej zasady są pewne wyjątki. Na przykład przy działkach węższych niż 16 m, budynek może być odsunięty od granicy działki o 1,5 m. Warto zawczasu sprawdzić, jakie przepisy obowiązują twoją działkę, a w razie wątpliwości porozmawiaj z urzędnikami.

Ukształtowanie działki

Nie każda działka jest idealnie płaska. O ile dany teren nie zapewnia zapierających dech w piersiach widoków, zastanów się, czy warto każdego dnia „wspinać do domu”;)

Na tym etapie sprawdź także, czy w obrębie działki nie ma żadnych wzniesień lub dołków, które byłyby uciążliwe w dalszym użytkowaniu.

Sąsiedztwo bezpośrednie i to dalsze

Dodatkowo warto sprawdzić, czy w dalszym otoczeniu naszej działki nie ma jakiś większych zakładów produkcyjnych, chlewni czy ubojni. O ile na hałas są normy, to już na zapachy takich ograniczeń nie ma. A nieprzyjemne aromaty unoszące się w okolicy szybko staną się uciążliwe, zwłaszcza w trakcie lata.

Zadrzewienie działki

Chyba większość z nas marzy o tym, aby latem po całym dniu pracy móc schować się w cieniu:) Taki relaks zapewnią drzewa. Dobrze, jeśli na działce, którą chcemy kupić, znajduje się kilka drzew. Choć z drugiej strony musisz pamiętać, że nie zawsze i nie każde drzewo będziesz mógł wyciąć, gdy zacznie ono zawadzać. Więcej o tym temacie w artykule nt. Wycinki drzew

Lista rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem działki, jest niemalże nieskończona. Poza powyższymi elementami mogą pojawić się i inne, w zależności od tego, w którym regionie Polski położona jest twoja wymarzona działka.

Mam nadzieję, że przystępnie nakreśliłem ten temat. Jednak jeśli nadal czujesz się niepewny w tym zakresie, możesz samodzielnie nauczyć się jak to robić: wszelkie niezbędne do tego informacje znajdziesz w kursie, który dla ciebie przygotowałem.

Zobacz nasze inne artykuły!

Skąd wziąć projekt domu?

Stawiając dom, nie obejdziesz się bez projektu. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz zdecydować się na uniwersalny

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?

Stawiając dom, warto postawić na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Choć mogą wydawać się

Dlaczego warto regularnie remontować dom?

Dom wykonany nawet z najlepszych materiałów trzeba od czasu do czasu wyremontować. Dzięki temu masz pewność