Jak ogrodzić działkę zgodnie z prawem?
Planujesz ogrodzić działkę? Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że to z pozoru proste zadanie, może doprowadzić do nieprzyjemnego sporu sąsiedzkiego. Wszystko dlatego, że twój sąsiad może uznać, że postawiłeś ogrodzenie na jego gruncie.
Na szczęście możesz uniknąć takiej sytuacji, jeśli wcześniej wyznaczysz granice działki i będziesz ich przestrzegał, stawiając płot. Sprawdźmy zatem, jak uniknąć sąsiedzkich nieporozumień i ogrodzić działkę zgodnie z prawem.
Dlaczego wytyczenie granic działki ma znaczenie?
Większość osób .przymierzając się do ogrodzenia działki, skupia się przede wszystkim na rodzaju, funkcjonalności i wyglądzie samego ogrodzenia Jednak zanim udasz się do sklepu, zadbaj o odpowiednie wytyczenie granic działki, wzdłuż której nowe ogrodzenie ma przebiegać.
Szczególnie jeśli zamierzasz postawić płot dokładnie na linii, która rozgranicza twoją działkę od działki sąsiada. Jeśli tego nie zrobisz, a sąsiad uzna, że ogrodzenie stoi na jego gruncie, może zrobić się nieprzyjemnie. A jeśli racja będzie po stronie sąsiada, ciebie czekać będzie przebudowa, a nawet całkowita rozbiórka postawionego ogrodzenia. To dlatego wytyczenie granic przez geodetę przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy, a dodatkowo nie wystawia sąsiedzkich relacji na próbę.
Jak ustalić faktyczne granice działki pod ogrodzenie?
Przede wszystkim na większości działek powinny znajdować się geodezyjne punkty graniczne. Jeśli jednak ich nie ma, lub ty lub twój sąsiad macie wątpliwości co do prawidłowości ich ustawienia, czas sięgnąć po pomoc specjalisty. Jest nim geodeta, który zgłosi twoją sprawę do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a także przygotuje dokumenty dotyczące twojej działki. Następnie geodeta przeprowadzi analizę, na podstawie której potwierdzi granice prawne działki. A jeśli będzie taka potrzeba, to wznowi znaki graniczne. Efektem pracy geodety jest protokół graniczny, który musi zostać podpisany przez właścicieli działek po wszystkich stronach wyznaczonej granicy.
Dodajmy jeszcze, że jeśli dana działka nie ma prawnie wytyczonych granic, to geodeta wykonuje tzw. rozgraniczenie, czyli ustala przebieg takiej granicy.
Może Ciebie też zainteresować:
Jak długo trwa wytyczanie granic działki?
Wytyczanie granic działki trwa:
- około 4 tygodni
- w przypadku, gdy granice prawne działki istnieją i wystarczy tylko wznowić znaki graniczne,
- około 3 miesięcy
- w przypadku, gdy granice prawne działki należy dopiero wyznaczyć. Czas ten może się wydłużyć, jeśli właściciele działek nie będą zgodni co do przebiegu takiej granicy.
Ile kosztuje wytyczanie granic działki?
Koszt odszukania bądź wznowienia granic na podstawie dokumentacji zaczyna się zazwyczaj od 1000 zł w zależności od firmy geodezyjnej. Niemniej jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach cena ta może być większa.
Jakie są zasady stawiania ogrodzenia?
Załóżmy, że masz jasność co do przebiegu granicy działki i przymierzasz się do postawienia ogrodzenia. Na tym etapie również obowiązują cię określone przepisy. Wynika z nich, że:
- ogrodzenie nie może być wyższe niż 2,2 m – jeśli nie zamierzasz zgłaszać jego budowy urzędnikom,
- ogrodzenie o wysokości poniżej 1,8 m nie może kończyć się ostro zakończonymi elementami, takimi jak groty – ze względu na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt,
- minimalna szerokość furtki to 0,9 m,
- minimalna szerokość bramy wjazdowej to 2,4 m.
Czy musisz wytyczać granice działki, gdy chcesz zamontować ogrodzenie? Nie jest to koniecznie, o ile masz pewność co do przebiegu tych granic. Jednak, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej skorzystaj z usług firmy geodezyjnej. Unikniesz w ten sposób ewentualnego sporu sąsiedzkiego oraz oszczędzisz czas i pieniądze na demontowaniu czy przebudowie wybranego ogrodzenia działki
Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zlecić pracę niżej znajdziesz najlepszych geodetów w Twoim regionie.
Zobacz nasze inne artykuły!
Jakie są rodzaje działek?
Najpopularniejszym rodzajem gruntów są działki budowlane. To właśnie na nich możesz postawić wymarzony dom. Jednocześnie na rynku dostępne są działki różnego typu.
Na co zwrócić uwagę kupując działkę?
Przymierzając się do zakupu działki, sprawdź: - dostęp do drogi publicznej, - uzbrojenie działki, - jakość i rodzaj gruntu, - historię działki, - zadrzewienie:
Co wpływa na wartość działki?
Bez względu na to, czy planujesz zakup, czy sprzedaż działki, na pewno będzie cię interesowała jej cena. Od czego zatem zależy wartość działki?