Jak kupić grunty rolne w 2023 roku nie będąc rolnikiem?
Chcesz kupić nieruchomość rolną, aby wybudować na niej dom lub odsprzedać z zyskiem? W tym artykule dowiesz się, jak kupić grunty rolne nie będąc rolnikiem w 2022 roku.
Co to jest nieruchomość rolna?
To nieruchomość, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej. Działka nie jest nieruchomością rolną, jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego jej przeznaczenie zostało zapisane jako inne niż rolne.
Jak kupić grunty rolne nie będąc rolnikiem w 2023?
Wszystko zależy od tego, jak duża jest powierzchnia działki. Grunty, które są mniejsze niż 0,3 ha, może zakupić każdy, bez żadnych ograniczeń. To świetna wiadomość, jeśli zamierzasz kupić działkę, by wybudować na niej dom, odsprzedać ją z zyskiem lub podzielić na mniejsze części i na tym zarobić. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to zrobił, ponieważ przepisy nie będą Cię ograniczały.
Z kolei znacznie trudniej jest kupić grunty rolne położone na terenach miast i wsi
o powierzchni większej niż 0,3 ha
Jak kupić grunty rolne poniżej 1 ha w mieście?
Nie potrzebujesz statusu rolnika, by kupić ziemię rolną o powierzchni mniejszej niż 1 ha w granicach administracyjnych miasta. W tej sytuacji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma prawo pierwokupu, czyli pierwszeństwa nabycia tej działki. Jak to wygląda w praktyce? Zakup nieruchomości odbywa się w dwóch etapach. Najpierw kupujący i sprzedający zawierają warunkową umowę sprzedaży, którą przesyłają do KOWR.
Ten ma 30 dni na skorzystanie z prawa pierwokupu. Jeżeli tego nie zrobi, obie strony spotykają się drugi raz u notariusza. Dopiero wtedy podpisują właściwą umowę sprzedaży. Może zdarzyć się również, że KOWR skorzysta z prawa pierwokupu. Wtedy kupujący nie stanie się właścicielem nieruchomości.
Jesteś deweloperem i realizujesz przedsięwzięcia budowlane?
A możesz inwestorem i zarabiasz na gruntach?
Warto, abyś wiedział, że zakup nieruchomości rolnej poniżej 1 ha, nie wiąże się ze zbyciem jej przed upływem 5 lat. Nie istnieje również limit ilości kupowanych działek. Oznacza to, że na terenie miast zakupisz większe tereny, jednak wcześniej sprzedający będzie musiał je podzielić na mniejsze części.
Jak kupić grunty rolne poniżej 1 ha na wsi?
Ten rodzaj nieruchomości może nabyć każdy, nawet osoba niebędąca rolnikiem. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej, prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy. Jeżeli nieruchomość nie była dzierżawiona lub dzierżawca nie skorzystał z prawa pierwokupu, prawo to przysługuje KOWR na rzecz Skarbu Państwa. Podobnie jak w przypadku nieruchomości rolnych położonych w miastach, sprzedaż odbywa się
w dwóch etapach. Na początku obie strony zawierają umowę warunkową,
a dopiero później właściwą umowę sprzedaży.
Planujesz zakup ziemi rolnej na wsi po to, aby ją odsprzedać drożej?
A może chcesz podzielić teren na mniejsze części i zbywać po kawałku?
Niestety przez okres co najmniej 5 lat od zakupu nie będzie to możliwe.
Przez ten czas nie możesz sprzedać ani oddać działki w użytkowanie innym osobom. KOWR tylko w szczególnych przypadkach zgodzi się na sprzedaż działki przed upływem 5 lat.
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli jesteś już właścicielem działek rolnych.
Jeżeli powierzchnia Twojego gospodarstwa przekroczy 1 ha po zakupie nowej nieruchomości, nie możesz sprzedać ani oddać w użytkowanie tej działki przez okres 5 lat. Ponadto musisz przez ten czas prowadzić gospodarstwo rolne osobiście.
Jak kupić grunty rolne powyżej 1 ha na wsi?
Aby zakupić taką działkę, należy uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego KOWR. Zgoda ta jest wyrażona w drodze decyzji. Wniosek do dyrektora KOWR może złożyć zarówno sprzedający nieruchomość, jak i kupujący. W obu przypadkach nabywca nieruchomości musi zobowiązać się do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez okres co najmniej 5 lat od dnia zakupu. Przez ten czas nie może również sprzedać tej nieruchomości ani oddać w posiadanie innym osobom. Może podzielić działkę, ale nawet wtedy nie będzie mógł jej sprzedać. Całą procedurę, jak kupić ziemię rolną krok po kroku, znajdziesz w tym wpisie.
Jak kupić grunty rolne poniżej 1 ha w mieście?
Przepisy znacznie ograniczają zakup nieruchomości rolnych. Jeżeli planujesz powiększenie swojego gospodarstwa rolnego lub chcesz je dopiero stworzyć, przepisy nie będą Cię blokować.
Z kolei, jeśli chcesz zarobić na dalszej odsprzedaży z zyskiem, możesz napotkać problemy. W takim przypadku powinieneś skupić się na mniejszych nieruchomościach o powierzchni do 0,3 ha. Jeśli kupisz większy grunt, nawet poniżej 1 ha, nie będziesz mógł odsprzedać go przez minimum 5 lat. To może znacznie popsuć Twoje plany.
Więcej o prawach pierwokupu możesz przeczytać na blogu https://marcinjarzynski.pl/blog
Czy pomimo trudności, jesteś gotowy, by inwestować i zarabiać na gruntach?
Jeżeli dopiero wchodzisz na rynek nieruchomości, zajrzyj do Szkolenia „Grunt to wiedza”. Zdobędziesz tam wiedzę od specjalistów, którzy zajmują się rynkiem nieruchomości od wielu lat.
Podsumowanie
- Możesz zakupić grunty rolne poniżej 0,3 ha bez żadnych ograniczeń.
- Nie musisz być rolnikiem, aby zakupić działkę rolną na terenie administracyjnym miasta poniżej 1 ha.
- Jako inwestor lub deweloper nie musisz zbywać działki na terenie miasta przed upływem 5 lat.
- Nie istnieje też limit co do ilości działek, które możesz kupić.
- Na terenach wiejskich łatwiej kupisz nieruchomość mniejszą niż 1 ha. Nie musisz prowadzić gospodarstwa rolnego, jednak nie możesz sprzedać działki przez okres 5 lat.
To znaczne ograniczenie dla inwestorów. - Jeśli chcesz kupić grunt rolny na wsi o powierzchni powyżej 1 ha, musisz prowadzić gospodarstwo rolne osobiście przez okres 5 lat. W tym czasie nie możesz działki zbyć ani odsprzedać.
- Przy zakupie działki rolnej musisz podpisać dwa akta notarialne – umowę warunkową, a następnie umowę właściwą.
Zobacz nasze inne artykuły!
Jakie są rodzaje działek?
Najpopularniejszym rodzajem gruntów są działki budowlane. To właśnie na nich możesz postawić wymarzony dom. Jednocześnie na rynku dostępne są działki różnego typu.
Na co zwrócić uwagę kupując działkę?
Przymierzając się do zakupu działki, sprawdź: - dostęp do drogi publicznej, - uzbrojenie działki, - jakość i rodzaj gruntu, - historię działki, - zadrzewienie:
Co wpływa na wartość działki?
Bez względu na to, czy planujesz zakup, czy sprzedaż działki, na pewno będzie cię interesowała jej cena. Od czego zatem zależy wartość działki?