co musisz wiedzieć o BIK

Co musisz wiedzieć o BIK, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny?

Zastanawiasz się, czy dostaniesz kredyt hipoteczny?
Czy wiesz, jak banki oceniają wiarygodność kredytową i na jakiej podstawie udzielają kredytów?

W tym artykule dowiesz się, co to jest BIK, jak wpływa na decyzję kredytową i jak możesz sam go sprawdzić.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to największy w Polsce zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach. Zostało utworzone przez Związek Banków Polskich. Celem BIK jest umożliwić instytucjom szybki dostęp do wiarygodnych informacji o Tobie.
Starasz się o kolejny kredyt?
Dzięki informacjom zebranym w BIK banki obliczają Twoją zdolność kredytową oraz obciążenia miesięczne. Na podstawie Twojej historii kredytowej oceniają czy jesteś wiarygodną osobą, by udzielić Ci kredytu.

Jakie informacje znajdują się w BIK?

W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) znajdują się wszystkie informacje dotyczące zaciągniętych kredytów – gotówkowych, hipotecznych, odnawialnych, na zakup towarów i usług, a także pożyczek i chwilówek. Przechowuje się tu informacje zarówno o kredytach w rachunku bankowym, jak i na kartach kredytowych. Biuro gromadzi informacje dotyczące kredytów zaciąganych w Polsce we wszystkich bankach, SKOK-ach oraz największych firmach pożyczkowych. Są tu wszystkie dane, dotyczące kredytobiorcy oraz kredytu: nazwę banku, wysokość rat oraz terminowość spłat.

W jaki sposób dane trafiają do BIK?

Twoje dane są przekazywane do bazy w momencie, gdy wnioskujesz o kredyt. Kiedy już dostaniesz kredyt, bank będzie regularnie przekazywał informacje o tym, jak spłacasz raty – terminowo czy z opóźnieniem. Bank aktualizuje te informacje raz w tygodniu, aż do momentu spłaty całego kredytu.

Dlaczego jesteś w BIK?

Wbrew powszechnej opinii BIK nie jest rejestrem nierzetelnych dłużników. To, że Twoje dane znajdują się w rejestrze BIK, nie oznacza nic złego. W bazie BIK znajdują wszystkie informacje dotyczące Twoich aktualnych, wygasłych oraz niespłaconych kredytów. Twoje dane również znajdą się w rejestrze BIK, jeśli jesteś poręczycielem kredytu. 

Może Ciebie też zainteresować:

Jak banki korzystają z BIK, aby udzielić kredytu?

Zarówno  informacje pozytywne, jak i negatywne mogą znajdować się w BIK. Niewielkie opóźnienia w spłatach rat kredytowych nie mają większego znaczenia. Jeżeli jednak opóźnienia są duże, mogą mieć niekorzystny wpływ na decyzję kredytową. Jeżeli w przeszłości spóźniłeś się ze spłatą kredytu o ponad 30 dni, wiele banków nie zdecyduje się na udzielenie Ci kredytu hipotecznego. W takim przypadku bank często proponuje wyższe oprocentowanie jako warunek udzielenia kredytu. Już 30-dniowe zaległości są dla banku informacją, że masz problemy z płynnością finansową. Z kolei, gdy spóźniłeś się ze spłatą o ponad 90 dni, Twoje szanse na uzyskanie kredytu są niewielkie.

jak-sprawdzic-bik

Co ważne, o przyznaniu kredytu nie decyduje BIK, a jedynie przekazuje informacje o Twojej historii kredytowej. Wtedy bank podejmuje decyzję według własnej polityki przyznawania kredytów. Placówki zawsze sprawdzają bazę BIK przed udzieleniem kredytu hipotecznego. Przed wydaniem decyzji bank ocenia ryzyko związane z przydzieleniem kredytu na podstawie dwóch czynników: Twojej historii kredytowej oraz aktualnej zdolności kredytowej. Jeżeli ocena Twojej zdolności kredytowej jest pozytywna, a scoring, czyli ocena punktowa BIK jest wysoka, masz duże szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Wysoka ocena BIK nie zapewnia lepszych warunków kredytowych, ale słaby wynik je pogarsza. Miałeś niewielkie problemy ze spłatą kredytu w przeszłości? To nie problem, ponieważ nie każdy negatywny wpis w BIK skutkuje odmową udzielenia kredytu. Jeżeli obecnie spłacasz raty kredytu w terminie, masz duże szanse na to, że bank udzieli Ci kredytu hipotecznego.

Jak wyczyścić BIK?

Czy naprawdę można wyczyścić BIK? Niestety z rejestru nie można usunąć niekorzystnych informacji. Wpisy do BIK-u dokonują instytucje finansowe, takie jak banki. BIK jedynie przechowuje te dane. Terminowo spłacałeś kredyt? Po uregulowaniu całego kredytu, informacje o jego spłacie nie są widoczne dla banków, które sprawdzają Twoją historię kredytową. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz, aby te dane widniały w BIK? Złóż odwołanie zgody na przetwarzanie danych o już spłaconym kredycie w banku, w którym wziąłeś kredyt. Gdy złożysz pisemny wniosek, Twoje dane zostaną usunięte z bazy BIK. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli w BIK znajdują się nieprawdziwe i nieaktualne informacje. Masz wtedy prawo poprosić o ich korektę. W tym przypadku złóż wniosek w instytucji, która przekazała te dane do bazy BIK. Warto też wspomnieć, że nie możesz usunąć danych dotyczących kredytu, którego ostatecznie nie spłaciłeś.

Jak długo Twoje dane będą przechowywane w BIK?

A może nie spłacałeś kredytu terminowo? Jeżeli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni, od kiedy poinformowano Cię o przetwarzaniu danych dotyczących kredytu, informacje mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat. Nawet jeśli ostatecznie uregulowałeś kredyt, Twoje dane mogą być przechowywane w bazie BIK przez następnych 5 lat. Jeżeli po tym okresie nie zostały usunięte, możesz wystąpić z odpowiednim wnioskiem do banku, który udzielił Ci kredytu.

Jak sprawdzić swój BIK?

Chcesz podpisać umowę i wpłacić sprzedającemu zadatek? Najpierw oceń swoje szanse na otrzymanie kredytu. To ważny krok przed podpisaniem umowy przedwstępnej i staraniem się o kredyt hipoteczny. Pobierz raport kredytowy i poznaj swój BIK. Możesz to zrobić tutaj. Jeżeli zamierzasz podpisać przedwstępną umowę i wpłacić zadatek, najpierw sprawdź oferty kredytowe banków. Skorzystaj z porównywarki kredytowej. Następnie skontaktuj się z wybranymi bankami i zbadaj swoją zdolność kredytową. Regularnie kontroluj wpisy w BIK na Twój temat. Aby uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane, skorzystaj z alert BIK. Jeśli ktoś będzie się pod Ciebie podszywał, dostaniesz ostrzeżenie o próbie wyłudzenia kredytu. W ten sposób od razu zareagujesz i zapobiegniesz oszustwu. Alert BIK powiadomi Cię też o Twoich zaległościach.

Zobacz nasze inne artykuły!

Skąd wziąć projekt domu?

Stawiając dom, nie obejdziesz się bez projektu. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz zdecydować się na uniwersalny

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?

Stawiając dom, warto postawić na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Choć mogą wydawać się

Dlaczego warto regularnie remontować dom?

Dom wykonany nawet z najlepszych materiałów trzeba od czasu do czasu wyremontować. Dzięki temu masz pewność