Elektroniczne księgi wieczyste — jak błyskawicznie poznać stan prawny dowolnej nieruchomości?

Znalazłeś dom swoich marzeń? A może masz możliwość zakupu działki w malowniczej okolicy? Zanim podejmiesz jakiekolwiek wiążące decyzje, dokładnie prześwietl nieruchomość lub grunt, który chcesz kupić. Pomogą ci w tym elektroniczne księgi wieczyste, dzięki którym poznasz stan prawny, interesującego cię domu, mieszkania lub działki.

Czym jest księga wieczysta i do czego służy?

Księga wieczysta jest to publiczny dokument, w którym gromadzone są informacje o prawach majątkowych i obciążeniach nieruchomości. W księdze wieczystej można odnaleźć takie informacje jak:

 • aktualny właściciel nieruchomości,
 • powierzchnia nieruchomości,
 • numer działki,
 • rodzaj i wartość hipoteki.

Księga wieczysta stanowi więc ważne źródło informacji o nieruchomości. Dlatego, jeśli zamierzasz kupić dom, mieszkanie lub działkę, upewnij się, że planowana inwestycja nie przysporzy ci niespodziewanych problemów. 

Księgi wieczyste znajdują się w wydziale ksiąg wieczystych przy sądzie rejonowym, właściwym dla miejscowości, w której mieści się dana nieruchomość. Jednak nie musisz fatygować się do odległego miasta, aby przejrzeć ten dokument. Wystarczy, że skorzystasz z elektronicznych ksiąg wieczystych, dzięki którym dostęp do informacji o danej nieruchomości dostępny jest w sieci. Taką właśnie usługę oferuje strona www.ksiegiwieczyste.pl.

Z jakich działów składają się księgi wieczyste?

 • Księgi wieczyste składają się z 4 podstawowych działów:
  Dział I-O – informacje o nieruchomości,
 • Dział I-Sp – spis praw związanych z własnością,
 • Dział II – informacje o właścicielu nieruchomości lub użytkowniku wieczystym,
 • Dział III –prawa i roszczenia, przysługujące osobom trzecim,
 • Dział IV – informacje o hipotece.

Zanim kupisz nieruchomość, koniecznie zapoznaj się przede wszystkim z treścią, znajdującą się w dziale III i IV danej księgi wieczystej. Jeśli dom czy mieszkanie obciążone są hipoteką, bądź jest wobec nich prowadzone postępowanie egzekucyjne, to wszelkie długi przejdą na ciebie. Warto wiedzieć o tym zawczasu i podjąć świadomą decyzję o zakupie nieruchomości, której stan prawny jest niejednoznaczny. 

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości, gdy nie znamy numeru księgi wieczystej?

Dostęp do księgi wieczystej jest bezpłatny i publiczny. Jeśli znasz dokładny numer księgi wieczystej, bez trudu znajdziesz informacje na jej temat. Co jednak w przypadku, gdy nie wiesz, jaki numer ma księga wieczysta?  

W takiej sytuacji możesz odszukać interesujące cię księgi wieczyste po:

 • adresie nieruchomości,
 • numerze działki.

Wystarczy, że skorzystasz z elektronicznej księgi wieczystej, czyli ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Wprawdzie odnalezienie księgi w taki sposób jest odpłatne, ale jest to najprostszy sposób, jeśli nie znasz dokładnego numeru księgi wieczystej. Jeszcze innym sposobem na znalezienie księgi wieczystej bez znajomości jej numeru jest złożenie wniosku w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla danej nieruchomości. W takim przypadku opłata wynosi 20 zł, a cały proces jest czasochłonny.

jak sprawdzić księgę wieczystą

Elektroniczne księgi wieczyste — kiedy warto z nich korzystać?

Elektroniczne księgi wieczyste to przede wszystkim wygoda. Zapewniają one dostęp do kluczowych informacji na temat nieruchomości i pomagają uchronić się przed nietrafioną inwestycją. A to wszystko na wyciągnięcie ręki, bez konieczności osobistego odwiedzania sądu rejonowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz zakup nieruchomości w odległej miejscowości.

Poza tym elektroniczne księgi wieczyste pomogą ci uzyskać informacje o danej nieruchomości, nawet jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej. Tak naprawdę wystarczy sam adres, aby zapoznać się ze stanem prawnym wybranego przez ciebie domu, mieszkania czy działki.

Zakup nieruchomości to kosztowna inwestycja, przy której nie ma miejsca na pomyłki. Jeśli chcesz mieć pewność, że wraz z domem czy działką nie kupujesz cudzych długów, sprawdź daną nieruchomość w elektronicznej księdze wieczystej.

Zobacz nasze inne artykuły!

Skąd wziąć projekt domu?

Stawiając dom, nie obejdziesz się bez projektu. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz zdecydować się na uniwersalny

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?

Stawiając dom, warto postawić na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Choć mogą wydawać się

Dlaczego warto regularnie remontować dom?

Dom wykonany nawet z najlepszych materiałów trzeba od czasu do czasu wyremontować. Dzięki temu masz pewność