Sprawdź te dokumenty zanim kupisz DOM

Znalazłeś wymarzony dom i palisz się do podpisania umowy z dotychczasowym właścicielem?
Zaczekaj! Zanim zdecydujesz się wydać oszczędności życia, upewnij się, że dana nieruchomość jest „czysta” pod względem prawnym. Sprawdź, na jakie dokumenty musisz zwrócić uwagę przed zakupem wymarzonego domu.

Jakie dokumenty należy sprawdzić przed zakupem domu?

Zakup nieruchomości to dla wielu osób inwestycja życia. Jeśli nie chcesz, aby skończyła się katastrofą, poświęć nieco czasu na przejrzenie dokumentów, dzięki którym poznasz stan prawny danego domu. Są to:

  • księga wieczysta,
  • zaświadczenie o liczbie zameldowanych osób,
  • zaświadczenie o pozwoleniu na budowę domu,
  • dziennik budowy,
  • odbiór techniczny,
  • certyfikat energetyczny budynku,
  • wypis z ewidencji gruntów,
  • zaświadczenie o rewitalizacji,
  • zaświadczenie o przeznaczeniu działki w MPZP,
  • zaległości podatkowe.
jakie-dokumenty-sprawdzic-przed-zakupem

Księga wieczysta

Księga wieczysta to dokument, w którym znajdziesz informacje o prawach majątkowych i obciążeniach nieruchomości.

Mając do niej dostęp, zwróć przede wszystkim uwagę na działy III i IV, które poświęcone są prawom i roszeniom, jakie przysługą osobom trzecim oraz dział IV, gdzie wpisywana jest hipoteka. Pamiętaj, że jeśli dom obciążony jest hipoteką lub jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, to wraz z zakupem takiej nieruchomości, długi przechodzą na ciebie.

Jeśli tylko dany dom został wpisany do księgi wieczystej, będziesz mógł także sprawdzić powierzchnię domu, liczbę pomieszczeń, czy innych przynależności do nieruchomości. Jeśli coś nie zgadza się z tym, co prezentuje ci właściciel domu, postaraj się wyjaśnić wszelkie niezgodności.  

Czy wiesz, że księgę wieczystą możesz sprawdzić online? Więcej o elektronicznej księdze wieczystej przeczytasz tutaj.

Pozwolenie na budowę

Natomiast, gdy kupujesz gotowy dom, musisz mieć pewność, że został on wybudowany oraz jest użytkowany zgodnie z prawem. Właśnie w tym celu będziesz musiał zapoznać się z takimi dokumentami jak: pozwolenie na budowę domu, dziennik budowy czy pozwolenie na użytkowanie. W przypadku nowszych domów dochodzi do tego odbiór techniczny domu wraz z potwierdzeniem odbioru instalacji i przyłączy.

Zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych

Tym, co powinno cię także zainteresować, jest zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych w domu. Dodatkowo sprawdź, czy na nieruchomości nie ciąży prawo dożywocia wobec osób trzecich. Chodzi oczywiście o uniknięcie sytuacji, w której kupisz dom z lokatorami, których nie będziesz mógł w prosty sposób „wyprowadzić”. Wierz mi, nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której twój dom nie będzie do końca twój, a wszelkie należności z posiadania nieruchomości będą na twojej głowie.

Zaległości

Do tego upewnij się, że dotychczasowy właściciel nie ma żadnych zaległości związanych z danym domem. Mowa oczywiście o zaświadczeniu o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, ale i płatnościami na rzecz dostawców prądu, gazu, wody itp.  

Rewitalizacja

Jeśli dany dom leży na obszarze rewitalizacji to oznacza to, że w przypadku sprzedaży, to miasto będzie miało prawo do pierwokupu danej działki. W takim przypadku może się okazać, że przez źle podpisaną umowę przedwstępną będziesz po prostu stratny, jeśli w przyszłości będziesz chciał sprzedać taki dom. Dlatego zanim dojdzie do transakcji, postaraj się o zaświadczenie o rewitalizacji, aby wykluczyć taką sytuację.

Kolejnym dokumentem, który warto sprawdzić, jest zaświadczenie o przeznaczeniu działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (Więcej informacji na temat tego, co należy sprawdzić przed zakupem działki, znajdziesz tutaj). Dowiesz się z niego, jaki rodzaj nieruchomości może stać na danej działce. Dzięki temu będziesz wiedział jakie masz możliwości, jeśli z czasem będziesz chciał przeprowadzić większy lub mniejszy remont domu. Poza tym zajrzyj także do MPZP sąsiednich działek. W ten sposób upewnisz się, że za jakiś czas obok twojego domu nie powstanie fabryka, hurtownia czy autostrada.  

Jeśli chcesz wiedzieć, na jakiej działce możesz postawić dom, zajrzyj do tego artykułu.

A jeśli właściciel domu nie ma dokumentów?

Wiesz już, o jakie dokumenty powinieneś poprosić przed zakupem domu. Co jednak w przypadku, gdy właściciel twierdzi, że ich nie ma? Przede wszystkim powinna zapalić ci się lampka ostrzegawcza. Wprawdzie część dokumentów możesz uzyskać samodzielnie w różnego rodzaju urzędach, takich jak urząd skarbowy, czy starostwo powiatowe, ale zwłaszcza w przypadku starszych budynków może być z tym problem. Pamiętaj, że kupno domu bez odpowiednich dokumentów to spore ryzyko. Zastanów się, czy dana nieruchomość jest warta tego, aby je podjąć. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupując wymarzony dom, nie sprowadzasz na siebie kłopotów, dokładnie zapoznaj się z dokumentacją danej nieruchomości. Dzięki temu upewnisz się, że stan prawny takiego domu jest klarowny, a ty nie nabywasz samowoli budowlanej, nieruchomości z lokatorami czy budynku, na którym ciąży hipoteka lub inne długi

Na jakie jeszcze dokumenty należy zwrócić uwagę przed zakupem domu?

Jeśli dotychczasowe dokumenty dotyczące domu i jego własności nie budzą większych zastrzeżeń, powoli możesz szykować się do zakupu nieruchomości. Na tym etapie również czeka się sporo biurokracji, ale największą uwagę zwróć na akt notarialny zakupu. Dokładnie przeanalizuj wszelkie zapisy, jakie się w nim znalazły, w tym prawa dotyczące własności, ceny i formy zapłaty. Do tego upewnij się, że umowa ta jest kompletna i zawiera wszelkie niezbędne informacje. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek na finiszu finalizowania transakcji.  

Zobacz nasze inne artykuły!

Skąd wziąć projekt domu?

Stawiając dom, nie obejdziesz się bez projektu. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, możesz zdecydować się na uniwersalny

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu?

Stawiając dom, warto postawić na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Choć mogą wydawać się

Dlaczego warto regularnie remontować dom?

Dom wykonany nawet z najlepszych materiałów trzeba od czasu do czasu wyremontować. Dzięki temu masz pewność