Na jakiej klasie gruntu możesz budować dom?

Cicha okolica. Duża przestrzeń. Piękny krajobraz i wszechobecna zieleń. Czy coś może powstrzymać cię przed wybudowaniem domu w tak cudownym miejscu? Niestety tak. Jest to klasa gruntu, przez którą nie dostaniesz warunków zabudowy. Sprawdź, na jakiej klasie gruntu możesz postawić dom.

Czym są warunki zabudowy i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy to decyzja, która określa możliwość i zasady wzniesienia nieruchomości na danej działce. Jest ona niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli chcesz postawić dom na działce, które nie została ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie uzyskanie warunków zabudowy będzie zależało od klasy gruntów, jakie obejmuje działka.  

Działka budowalna czy działka rolna? Sprawdź, na jakiej działce możesz postawić dom.

Jak sprawdzić klasę gruntu działki?

Klasę gruntu poznasz dzięki wypisowi z rejestru gruntów. Uzyskasz go w starostwie powiatowym pod który podlega dana działka. Coraz częściej informacja te widoczne są na geoportalu, tym krajowym i lokalnych.

Na jakiej klasie gruntów można budować dom?

Jeśli wybrana przez ciebie działka jest działką budowlaną, to masz problem z głowy. Jednak, jeśli działka ujęta jest jako działka rolna, to postawienie na niej domu może okazać się niemożliwe. Wszystko zależy od klasy gruntów danej działki. 

Może Ciebie też zainteresować:

Planujesz kupić działkę? Sprawdź, jakie 7 rzeczy musisz sprawdzić, zanim podpiszesz umowę zakupu.

Zasada jest prosta. Im grunt jest słabszy, tym większa szansa, że będziesz mógł go zabudować. Dlatego, jeśli zamierzasz kupić działkę rolną o kategorii IV, V czy VI, nie będziesz miał większych trudności ze zmianą przeznaczenia działki i uzyskania warunków zabudowy.

klasa-gruntu-a-zabudowa

W nieco gorszej sytuacji będziesz, gdy interesująca cię działka leży na gruntach rolnych, stanowiących użytki rolne klasy I-III. Wówczas będziesz potrzebował zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Z kolei grunty leśne, należące do Skarbu Państwa, wymagają zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a pozostałe grunty leśne – pozwolenia marszałka województwa. Co jednak kluczowe, uzyskanie takiej zgody nie zawsze jest możliwe lub zajmuje co najmniej kilka miesięcy, a niejednokrotnie wymaga kilkukrotnego składania wniosku.

Jednak w niektórych przypadkach uzyskanie zgodny ministra nie będzie koniecznie. Dotyczy to gruntów rolnych, które są użytkami rolnymi klas I-III i spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu jest zawarta w obszarze zwartej zabudowy,
  • grunty położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej,
  • grunty położone są w odległości nie większej niż 50 m od drogi publicznej,
  • powierzchnia gruntów w sumie nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią one jedną całość, czy kilka osobnych części.

Chcesz mieć pewność, że kupujesz działkę o czystym statusie prawnym? Pomoże ci w tym elektroniczna księga wieczysta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Większość osób skupia się na znalezieniu odpowiedniej działki budowlanej pod budowę domu. Jednak jeśli nie śpieszy ci się z zakupem, możesz także poszukać odpowiedniej działki rolnej. Najlepiej, aby leżała ona na gruntach klasy IV-VI, ale i w przypadku kategorii I-III jest szansa na uzyskanie zgody na budowę domu dla ciebie i twojej rodziny.